ВПРОВАДЖЕННЯ КОМПЛЕКСУ CREDO В НАПРЯМКУ ГЕОДЕЗИЧНИХ ВИШУКУВАНЬ
Представляємо новітні технології CREDO у напрямку геодезичних вишукувань, які вирішують завдання від первинної обробки даних, до кінцевої мети — отримання цифрової моделі місцевості інженерного призначення і подальшого проектування генерального плану.
ОБРОБКА ПОЛЬОВИХ ВИМІРЮВАНЬ
Системи геодезичної лінійки CREDO дозволяють обробляти дані, отримані за допомогою:
- електронних тахеометрів,
- супутникових станцій,
- цифрових нівелірів,
- лазерних сканерів.
Камеральна обробка наземних геодезичних вимірювань і результатів постобробки супутникових вимірювань різних класів точності виконуються в CREDO ДАТ. У програму імпортуються дані з будь-яких електронних тахеометрів, які зараз є на ринку геодезичного обладнання. Передбачена обробка даних тахеометричної зйомки з формуванням точкових, лінійних і площадних топографічних об’єктів і їх атрибутів при використанні польового кодування. Доступно створення власної системи польового кодування, що дозволяє фахівцеві оптимізувати робочий процес. Програма дозволяє виконати спільне або роздільне урівнювання векторів супутникових вимірювань і традиційних вимірювань в лінійно-кутових і висотних геодезичних мережах різних форм, класів і методів створення. На певному етапі роботи в програмі можна виконати пошук помилок вимірювань, а також, якщо необхідно, вирішити ряд інших інженерно-геодезичних задач. Результатом роботи в програмі є звітні відомості та креслення, а також електронні файли у поширених форматах.
Програма CREDO ДАТ буде незамінним помічником для обробки матеріалів, отриманих при веденні будівництва, виконанні кадастрових робіт, а також при вирішенні інших завдань.
Обробка сирих супутникових геодезичних вимірювань доступна в програмі CREDO ГНСС. Дані можна завантажувати в форматах супутникових геодезичних приймачів, а також в форматі RINEX. Можна обробляти базові лінії з використанням даних спостережень систем супутникового позиціонування ГЛОНАСС, GPS, Бейдоу, Галілео, в режимах «статики», «кінематики» і «Stop & Go». Є можливість виконати розрахунок по супутниках ГЛОНАСС без інших систем позиціонування, розрахувати параметри проекції для невідомої системи координат при наявності вимірювань ГНСС на точках з відомими координатами, виконати урівняння супутникової геодезичної мережі, а також вирішити багато інших завдань. У програмі зручно працювати з графічними даними, растровими і WEB-зображеннями, реалізована можливість створення поверхні, яку можна використовувати для оцінки якості виконаних робіт, а також для створення невеликих топографічних планів. Підсумком робіт можуть бути відомості і каталоги відповідного виду, а також електронні файли самих поширених форматів.
Вимірювання, отримані за результатами геометричного нівелювання I-IV класів, технічного і високоточного інженерного нівелювання, що виконується оптичними і цифровими нівелірами, обробляються в програмі CREDO НИВЕЛИР. Перевага програми в тому, що вона може приймати дані в електронному форматі цифрових нівелірів, а також у всіх популярних форматах текстових файлів. У програмі можна швидко сформувати отримані дані по ходам і секціях, виконати попередню обробку, виконати пошук помилок, врахувати необхідні поправки, а також виконати урівнювання. На кожному етапі роботи інженер отримує звіт, за яким можна контролювати кожен з процесів. Формування та налаштування вихідних документів виконується згідно з національними стандартами або стандартами підприємства. Дані можуть бути сформовані в електронному вигляді для подальшої роботи в інших програмних продуктах CREDO.
Дані, отримані із систем мобільного лазерного сканування, повітряних лазерних сканерів у вигляді хмари точок, можна завантажити в програму CREDO 3D СКАН. У програмі можна вибрати формат відображення хмари точок — в тривимірному вигляді (3D) і на площині в форматі 2D. Паралельно можна завантажити і спільно використовувати з хмарою точок фотозображення з геопросторовою прив’язкою в форматі KML, що полегшить розпізнавання складних об’єктів ситуації і дозволить створювати по ним точкові і лінійні топографічні об’єкти в тривимірному вигляді або на площині. Доступна фільтрація «шуму» в хмарі точок по заданих параметрах, а також адаптивне проріджування хмари точок і побудова цифрової моделі рельєфу. Можна виділити рельєф і області з заданими параметрами похилу. На фінальному етапі роботи в програмі можна створювати і редагувати топографічні об’єкти для підготовки топографічних планів при виконанні невеликих проектів. Експорт даних реалізований в зручних форматах для подальшого створення ЦММ інженерного призначення.
ПЕРЕРАХУНОК КООРДИНАТ
Якщо необхідно швидко виконати перерахунок з однієї системи координат в іншу, привести координати пунктів в єдину систему, встановити параметри зв’язку СК, визначити ключі місцевої системи координат, відновити (встановити) будівельну систему координат об’єкту в тому випадку, коли будівельні репери (або пункти закріплення будівельної мережі) були втрачені, — вирішити ці та інші завдання можна в програмі CREDO ТРАНСКОР. Система дозволяє підготувати і випустити всі необхідні відомості, а також сформувати електронні файли з даними.
У програмах CREDO ДАТ і CREDO ГНСС є свої розрахункові модулі по перетворенню координат. У CREDO ДАТ можна виконати перетворення пунктів з однієї системи в іншу за такими методами: зсув по координатним осях і по висоті; Афінне перетворення; перетворення по Хельмерту; прямокутні координати в геодезичні. У програмі CREDO ГНСС при роботі в місцевій системі координат, параметри якої невідомі, є можливість розрахувати параметри проекції для цієї системи координат.
ОБРОБКА РЕЗУЛЬТАТІВ ГЕОДЕЗИЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ НАД ДЕФОРМАЦІЯМИ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД
У програмі CREDO РАСЧЕТ ДЕФОРМАЦИЙ здійснюється аналіз та інтерпретація результатів повторюваних геодезичних вимірювань при спостереженнях за деформаційно-осадовими процесами. Програма може застосовуватися для моніторингу стану будівель і споруд, для спостереження за деформаційно-осадковими процесами, контролю небезпечних ділянок та рішення інших локальних завдань: виконавча зйомка підкранових колій, обчислення деформації споруд баштового типу і т.д. Передбачена можливість роботи з графічними даними на площині (2D) і перегляд деформаційної поверхні в форматі 3D, як в статичному режимі, так і в динаміці змін за циклами спостережень. У програмі закладені функціональні можливості по аналізу стійкості контрольних пунктів мережі, обробки та аналізу результатів деформаційних поверхонь. Система здійснює розрахунок абсолютних осідань і деформацій, розрахунок швидкості осідань деформацій, розрахунок крену фундаменту стін споруди, розрахунок кривизни деформаційної поверхні, розрахунок лінії тренду розвитку деформаційно-осадових процесів. У програмі можна використовувати дані з програм CREDO ДАТ, НИВЕЛИР, ТРАНСФОРМ. Результатом роботи в програмі є креслення, графіки, відомості, зведені каталоги розрахованих характеристик, а також електронні файли у поширених форматах.
ОБРОБКА І ТРАНСФОРМАЦІЯ РАСТРОВИХ ЗОБРАЖЕНЬ
Обробка картографічного матеріалу, аерофотознімків, космічних знімків виконується в програмі CREDO ТРАНСФОРМ. Можна імпортувати растрові файли різних форматів, а також використовувати сервіси Google Maps, Bing, Експрес Космознімки. При роботі в програмі можна зберегти обрану область проглядається WEB-зображення Google Maps в файл з одночасним завантаженням його в програму в призначеній для користувача системі координат.
Крім цього, в програмі можливий вибір систем координат, завдання координат опорних точок, прив’язка растрового зображення, зшивання, трансформація по опорних точках. Також можна автоматично розпізнавати і задавати генерацію опорних точок в місцях розташування хрестів координатної сітки на планшетах відповідно до обраного масштабу і розміру планшету, а потім виконати в програмі контроль створених опорних точок, призначити контрольні точки. Можна виконувати прив’язку топографічних карт по чотирьох кутах із зазначенням номенклатури аркушів. У програмі реалізована можливість ортокорегування одиночних космічних знімків з використанням матриці висот. Результатом роботи в програмі є електронна растрова підложка в файлах різних форматів.
ВЕКТОРИЗАЦІЯ РАСТРОВИХ ВЕЛИКОМАСШТАБНИХ ТОПОГРАФІЧНИХ ПЛАНІВ
Програма CREDO ВЕКТОРИЗАТОР є самостійним програмним продуктом, який дозволяє виконати векторизацію растрових великомасштабних топографічних планів і створити цифрову модель місцевості на їх основі.
Векторизация топографічних планів виконується автоматично (розпізнавання позначок, розпізнавання точкових тематичних об’єктів), напівавтомат (розпізнавання горизонталей і лінійних тематичних об’єктів), а також вручну (створення точок і тематичних об’єктів, редагування об’єктів). Всі тематичні об’єкти відображаються об’єктами класифікатору, який поставляється разом з програмою. При необхідності можна скористатися інструментом простий векторизатор, який дозволяє в автоматичному режимі перетворити чорно-білий растр в набір поліліній. Також є окрема команда, яка відповідає за розпізнавання текстів на растровому зображенні.
Доступна можливість підготовки креслень, які можна випустити відразу на друк або зберегти в потрібному електронному форматі.
З програми можна виконати передачу даних в програми на платформі CREDO III, а також в формати DXF, MIF / MID.
Функціональні можливості програми CREDO ВЕКТОРИЗАТОР дозволяють інженеру значно заощадити свій час, в 2-3 рази швидше векторізувати растрові зображення і отримувати бажаний результат.
СТВОРЕННЯ ЦИФРОВОЇ МОДЕЛІ МІСЦЕВОСТІ
Базовим програмним продуктом для створення цифрової моделі місцевості інженерного призначення є CREDO ТОПОПЛАН.

Функціональні можливості програми дозволяють швидко і якісно створити цифрову модель ситуації, цифрову модель рельєфу, використовуючи готову бібліотеку даних ліній і штрихувань, стилів відображення поверхонь, розмірів, об’єктів тематичного класифікатору, шаблонів креслень, відомостей і т.д. При створенні цифрової моделі ситуації доступний великий вибір функцій по створенню точкових, лінійних і площадних топографічних об’єктів, які створюються на базі класифікатора програми. В системі є виділення характерних ділянок рельєфу структурними лініями (хребти, обриви, межі болота, земельних ділянок і т.д.), а також моделювання вертикальних поверхонь (бордюрів, набережних, підпірних стінок і т.п.) за допомогою структурних ліній з подвійним профілем , побудови розрізів довільного перетину для аналізу створеної моделі рельєфу. Оформлення моделі рельєфу виконується з використанням готових стилів, всі стилі відповідають прийнятим нормативним вимогам. У програмі можна підготувати всі необхідні вихідні документи — креслення, планшети, відомості відповідно до нормативних вимог.
Підготувати цифрову модель місцевості за матеріалами лінійних вишукувань, а також створити профілі та поперечники траси лінійних об’єктів можна в системі CREDO ЛИНЕЙНЫЕ ИЗЫСКАНИЯ. Програмний продукт CREDO ЛИНЕЙНЫЕ ИЗЫСКАНИЯ включає в себе всі функціональні можливості програми CREDO ТОПОПЛАН. В системі є моделювання і перегляд профілів лінійних тематичних об’єктів, в тому числі підземних і наземних комунікацій. Можна переглядати геологічний розріз по повздовжньому профілю лінійного об’єкта і поперечникам. За підсумками роботи можна випустити всі необхідні звітні документи: відомості кутів повороту, прямих і кривих елементів плану траси, розбивки заокруглень, відміток профілю, відомості семантичних властивостей і тематичних об’єктів класифікатору по майданчику, уздовж лінії траси і тих, що перетинаються з лінією.
Для прокладки трас трубопроводів використовується модуль CREDO ТРУБОПРОВОД.ИЗЫСКАНИЯ. Модуль призначений для створення і редагування трас, формування комплекту відомостей, формування вишукувального профілю, створення креслень плану і профілю різних лінійних об’єктів. Дані, підготовлені в модулі CREDO ТРУБОПРОВОД.ИЗЫСКАНИЯ, можна експортувати в відкриті обмінні формати DXF і PXF для завантаження в різні системи проектування.

Говорячи про створення ЦММ, окремо можна виділити програму CREDO ТОПОГРАФ. Програма дозволяє обробити дані польових геодезичних вимірювань і на основі цих даних створити цифрову модель місцевості. Найбільше ця система підійде тим фахівцям, хто звик робити роботу швидко і якісно відразу на об’єкті, хоча і при роботі в офісі CREDO ТОПОГРАФ буде незамінний. У програму можна завантажити дані з електронного тахеометра, виконати повну обробку геодезичних даних (попередня обробка, пошук помилок вимірювань, зрівнювання), а потім приступити до створення цифрової моделі місцевості. Для зручності створення ЦММ реалізовані універсальні команди, в яких згруповані різні методи створення і редагування об’єктів, що дозволяє в одному побудові створити (або змінити) відразу кілька елементів цифрової моделі: лінійні різного призначення, точкові в вузлах лінії, а якщо лінія замкнута — то і площадні об’єкти, і регіони. В процесі побудови можна визначити позначки точкових і профілі лінійних об’єктів, додати семантичний опис і створити необхідні підписи, а в деяких випадках і перебудувати поверхню. У програмі реалізована робота в різних системах координат і можливість перетворення даних з однієї системи в іншу. У програмі можна підготувати всі необхідні вихідні документи — креслення, планшети, відомості відповідно до нормативних вимог, а також електронні файли необхідних форматів.
Кожен з перерахованих програмних продуктів дозволяє створити цифрову модель місцевості інженерного призначення (CREDO ТОПОПЛАН, CREDO ЛИНЕЙНЫЕ ИЗЫСКАНИЯ, CREDO ТОПОГРАФ), але при цьому вирішує і інші додаткові завдання. ВИБІР ЗА ВАМИ!!!
РОЗРАХУНОК ОБСЯГІВ ЗЕМЛЯНИХ МАС

Для автоматизованого моделювання поверхонь, розрахунку обсягів між ними, ведення календарних графіків видобутку і зберігання сировини, будівельних матеріалів, а також для випуску текстових і графічних матеріалів за результатами розрахунків призначена система CREDO ОБЪЕМЫ.
Разом з нею поставляються бібліотеки різних даних, що полегшує завдання інженера на всіх стадіях роботи в програмі. При моделюванні рельєфу доступна можливість імпорту вихідних даних, наприклад, можна довантажити готову поверхню, побудовану в інших програмах, або імпортувати точки, які є основою для побудови поверхні. Представлені в системі методи дозволяють моделювати поверхні, враховуючи або задаючи різні обмеження. Система CREDO ОБЪЕМЫ забезпечує високу швидкість і точність розрахунків обсягів земляних робіт. В результаті розрахунку формується відомість обсягів, створюється проект з інформацією щодо розрахунку, з ділянками насипів, виїмок, нульових робіт і т.д. Також в програмі можна створювати комплексні креслення (календарний план на 1-й рік відпрацювання кар’єру, календарний план відпрацювання піщано-гравійної суміші, календарний план на останній рік відпрацювання кар’єру і ін.).
ОБМІН ДАНИМИ З СИСТЕМАМИ ІНШИХ ВИРОБНИКІВ
Експорт цифрових моделей рельєфу, ситуації і проектних рішень, виконаних в системах CREDO III, реалізований в файли форматів DXF (AutoCAD), MIF / MID (MapInfo), TXF / SXF (Панорама). При цьому передається інформація про позначки точок, про точкові, лінійні і площадні тематичні об’єкти. Можна створювати і растрові зображення окремих фрагментів плану.